دوشنبه, 31 تیر 1398 ساعت 12:00

"اهمیت حفظ تعادل در رشد جامعه" مطلب ویژه

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

"اهمیت حفظ تعادل در رشد جامعه"

جنبه‌های متقابل یا متضاد مانند عوامل روحی و مادی، فردی و اجتماعی، واقعی و آرمانی، سنت و تجدد و امثال این‌ها مفهوم توازن را معنی مینماید که باید به هر طرفی به اندازة حقیقی‌اش میدان داده شود و بدون کاهش و افزایش یا افراط و تفریط و به دور از تجاوزگری و حق‌کشی، حق آن عادلانه و با ترازوی دقیق سنج به آن اعطا گردد. همانگونه که کتاب خداوند، قرآن این چنین به این مطلب اشاره می‌کند:
﴿وَالسَّمَاءَ رَفَعَهَا وَوَضَعَ الْمِيزَانَ ، أَلَّا تَطْغَوْا فِي الْمِيزَانِ ، وَأَقِيمُوا الْوَزْنَ بِالْقِسْطِ وَلَا تُخْسِرُوا الْمِيزَانَ ﴾ الرحمن: 9-7
«آسمان را برافراشت، و قوانین و معیارهایی تعیین کرد. هدف این است که شما هم از قوانین و معیارها تجاوز نکنید و پا فراتر نگذارید و در وزن‌کردن و سنجش از معیار، عدالت را رعایت نموده و از میزان مکاهید»
 از آنجا ‌كه عوامل مختلفی در سطح اجتماع (ماننداقتصاد، فرهنگ، سیاست، و...) سازمان (فرهنگ سازمانی، مدیریت، حوزه فعالیت، و...) و فرد (ویژگیهای شخصیتی، جنسیت، وضعیت تأهل، موقعیت سازمانی، میزان درآمد، و...) در تعبیر و تفسیر موضوع تعادل در جامعه دخالت دارند؛ ارایه یك تعریف قابل قبول برای همه افراد؛ در همه زمانها و مكانها امری غیرممكن است.
 حفظ کلیت یک کشور از طریق رفع نیازهای جامعه، هدف اصلی هر نظام اجتماعی است. که در سایه ی ایجاد و حفظ تعادل در سیستم آن جامعه به دست می آید.
 در واقع نیازهای جامعه با کلیت سیستم یک کشور پیوند و ارتباط دارد. بی تردید تعادل و ثبات، از اساسی ترین دغدغه ها و نیازهای جامعه ایران پس از انقلاب اسلامی که تجربه تحولات بنیادی نظیر انقلاب و جنگ را داشته است به شمار می رود.
مشارکت سیاسی می‌تواند با افزایش همبستگی اجتماعی و تقویت روحیه ملی به نحو مطلوبی این هدف را که پیش شرط پیشبرد هر برنامه‌ای است میسر سازد؛ اما باید توجه داشت که بهره گیری از مفهوم تعادل می تواند تنها برخی از رفتارهای سیاسی از جمله رفتار انتخاباتی را توضیح دهد و نه همه آنها را، زیرا جامعه انقلابی فقط ثبات نمی‌خواهد و به شدت خواستار تحقق وعده های انقلاب است.
وضعیت اجتماعی ایران امروز که دائم دستخوش تغییرات ارزشی، رفتاری، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است اهمیت این مسئله را دوچندان می کند به گونه ای که ریشه یابی این مسائل و دلایل آن منجر به یافتن راه حل هایی جهت کنترل، هدایت این تغییرات خواهد شد.
 بنابراین تعادل برای چنین جامعه‌ای رسیدن به نقطه تلاقی ثبات و تغییرات متناسب با تقاضا های رو به رشد جامعه است که حاصل نیازهای جدید و اهداف از قبل تعیین شده ای است که هنوز تحقق نیافته اند. در نتیجه برای اینکه جامعه بتواند به طور خودکار بعضی از الگوها را عوض کند نیازمند اراده، صبر، تحمل و گذشت زمان است.

خواندن 95 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 01 مرداد 1398 ساعت 10:59
برای ارسال نظر وارد سایت شوید