پنج شنبه, 13 تیر 1398 ساعت 09:59

پنجمین جلسه مناظره جنبش پرسمان باحضور دکتر رضا حیدری نژاد 97/10/5

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

جلسه پنجم مناظره جنبش پُرسمان باحضور جناب آقای حیدری نژاد ریاست اداره گاز شهرستان لاهیجان

✅ مجری:
قبل از اینکه ما شروع کنیم از آقای حیدری نژاد میخواهیم یک رزومه ای از خودشون بفرمایند؟

❇️ حیدری نژاد:
رضا حیدری نژاد هستم متولد اول آبان ۱۳۵۲ .اصلیت اهل شادهسر لاهیجان. کارمند رسمی وزارت نفت هستم. از سال ۱۳۷۶ سوابق کاری من هست. در مجموعه وزارت نفت بودم. در شرکت های تابع وزارت نفت و پتروشیمی در اراک، عسلویه،  ماهشهر و تهران بودم و سال ۸۸ از تهران شرکت ملی صنایع پتروشیمی آمدم گاز استان گیلان. در مجموعه ستادی گاز استان گیلان بودم. از سال ۹۱ توفیق داشتم به عنوان رییس اداره گاز شهرستان سیاهکل خدمتگذار مردم باشم. و از آذر ماه ۹۳ این توفیق نصیب من شد که بتوانم در شهر خودم لاهیجان خدمتگذاری مردم را انجام دهم.

خوشحال هستم در این شش هفت سالی که در شهرستانهای لاهیجان و سیاهکل توفیق خدمتگذاری داشتم علیرغم اینکه وقت زیادی از خودم، خانوادم و سلامتی من گرفته شد اما تفاوت زیادی با سمتهایی دیگر من در مجموعه های ستادی رشت یا تهران داشته؛ از این بابت که مستقیم با مردم و در خدمت مردم هستم. تحصیلات بنده هم دکتری مدیریت هست که دفاع از رساله باقی مانده است.

✅ مجری:
شمار مشترکین گاز لاهیجان چند نفر است؟

❇️ حیدری نژاد:
تعداد بیش از ۸۵ هزار دستگاه کنتور در ۲ بخش مرکزی و رودبنه در شهر و ۱۸۰ روستا برای جمعیت حدود ۱۷۰ هزار نفری وصل نموده ایم که از نظر تعداد پس از شهرستان رشت در رتبه دوم گیلان هستیم.

✅ مجری:
کدام روستاها گازدار نیستند و چرا گازدار نیستند؟

❇️ حیدری نژاد:
شهرستان لاهیجان دارای ۱۸۶ روستای کددار میباشد که تمامی ۴۶ روستای بخش رودبنه گازدار میباشند. از ۱۴۰ روستای بخش مرکزی ۱۳۴ روستا گازدار میباشد. ۴ روستا فاقد حتی یک نفر سکنه میباشد و ۲ روستای گلستان با ۷ خانوار و بالا بیجارکیش با ۱۲ خانوار فاقد برق و گاز هستند. علت آن هم عدم وجود راه دسترسی به این روستاها میباشد، یعنی راه دسترسی زیر مجموعه منابع طبیعی است و منابع طبیعی تا امروز مجوز لازم برای عبور تاسیسات گاز و برق را صادر ننموده است.

✅ مجری:
دلیل خاصی دارد که این کار را انجام نمی دهند؟

❇️ حیدری نژاد:
خیر، زمینها مربوط به منابع طبیعی ست که لازم هست یک سری سلسله مراتب اداری طی شود که متولی امر ما نیستی
✅ مجری:
آیا در شهرستان خانواده ای وجود دارد که گاز نداشته باشند یا توانایی پرداخت پول گاز را نداشته باشد اما اداره گاز تا جایی با آنها مساعدت نماید؟❇️ حیدری نژاد:
ما ۸۵ هزار دستگاه کنتور به ۸۵ هزار واحد تجاری، مسکونی و ... اختصاص داده ایم که در این مجموعه حدود ۲۰۰ خانوار گاز ندارند و آن هم دلایل مختلفی میتواند داشته باشد.

حدود ۲۰ خانوار آن در روستاهای گلستان و بیجارکیش هستند که دلیل آن نبود راه دسترسی میباشد.

تعدادی از خانوارها به ویژه در روستاها دارای مشکلات یا اختلافات ارضی و معبر عمومی برای ایجاد شبکه میباشند که  با کمک ارگانهای مربوطه بویژه همکاری دهیاران و شوراها باید این موضوع حل گردد.

در چند روز گذشته با همت و تدبیر همکاران اداره گاز و همکاری شوراها و دهیاران مشکل راه دسترسی ۱۱ خانوار در روستای گوکه حل شده و هم اکنون در حال شبکه گذاری هستیم. در چند روز آینده نیز موارد مشابه ای در روستاهایی مانند کوره و هالوخانی شبکه گذاری داریم که آمار آنها هم از این ۲۰۰ خانوار کم خواهد شد.
برای خانوارهایی نیز که امکان پرداخت هزینه اجرای لوله کشی داخلی گاز را نداشته باشند با تعدادی از ۱۰۶ شرکت لوله کش ثبت شده در لاهیجان مذاکره نموده ایم و خواهش کردیم برای آنها تسهیلاتی بمنظور تقسیط در پرداخت هزینه لوله کشی داخلی قائل شوند.
ضمن اینکه سرپرست خانوارهایی که تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد میباشند از پرداخت هزینه اشتراک پذیری معاف بوده و کنتور آنها نیز رایگان نصب میشود.

خانواده ای که در سال ۲ یا ۳ میلیون تومان هزینه جهت خرید نفت یا سوخت مایع پرداخت مینماید، با پرداخت این مبلغ میتواند به راحتی گازکشی انجام بدهد، که این امر مدیریت خانواده را طلب مینماید.

اما درخصوص مساعدت اداره گاز جهت پرداخت گازبهاء باید عرض نمایم که ما محلی یا منبعی برای پرداخت هزینه گازبهاء مشترکین نداریم، دولت و مجلس در زمان ارائه و تصویب لایحه بودجه این حدود را مشخص می نمایند.
هزینه گازبهاء به حساب اداره گاز لاهیجان یا گاز استان گیلان واریز نمی شود. بلکه بحساب خزانه دولت واریز می گردد و عمده منبع مادی برای تامین و پرداخت یارانه ها از این محل میباشد. بنابراین پرداخت یارانه ها باهدف کمک هزینه مصرف انرژی بوده و مشترکین باید مصرف آن را مدیریت نمایند. شرکت برای وصول مطالبات راهکار گذاشته است. ما به اندازه کافی از طریق مهلت و تقسیط قبوض با مشترکین مساعدت مینماییم.
حتی پیش آمده همکاران ما از جیب خودشان به افراد نیازمند برای پرداخت قبوض گازبهاء کمک نموده اند اما ما نیز تا جایی میتوانیم کمک کنیم سازمانهای متولی باید مدیریت نمایند.

همانگونه که میدانید بودجه سنواتی میباشد بعضا اماکنی مانند مدارس یا مساجد به میزان تعیین شده ای از پرداخت گازبهاء معاف میباشند. بنده به سهم خودم  قبلا این پیشنهاد را به دست اندرکاران ارائه نموده ام تا در قانون افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی در یک سقف مجازی بتوانند از پرداخت هزینه گازبهاء معاف باشند.
وظیفه ما بعنوان یک شرکت فنی و خدماتی، حفظ پایداری جریان گاز مصرف کنندگان بویژه در فصل سرماست، اما میبینیم با مشکلاتی مانند وصول مطالبات روبرو هستیم که براساس قانون نه اینجانب، نه حتی وزیر نفت نمیتواند هزینه مصرفی را کاهش داده یا ببخشد. این موضوع وقت زیادی از اینجانب و همکاران اداره تلف مینماید.

✅ مجری:
وضعیت گاز در زمستان آتی چطور است؟

❇️ حیدری نژاد:
من دست بوس همکاران عزیزم هستم. امسال پنجمین زمستانی ست که در این شهرستان خدمت شما هستم. با تدابیر انجام شده تا امروز جریان گاز حتی یک خانوار بدلیل افت فشار قطع نشده، که این ناشی از تلاش، برنامه ریزی دقیق، تامین و نگهداری دقیق شبکه، انشعابات، تاسیسات و تجهیزات در راستای عملیات های روتین و غیرروتین توسط همکاران من میباشد.
برخلاف تصور عمده شهروندان، اصل فعالیت ما در تابستان است ما قبل از سرما اقدام به اورهال تاسیسات و آمادگی تجهیزات و نیروها مینماییم. ما حدود ۱۴۰۰ کیلومتر شبکه گازدار، ۳ هزار شیر حیاتی، ۱۸ ایستگاه تقلیل فشار و ۴۳ هزار انشعاب علمک داریم که یکی از دلایل اطلاعیه های قطع گاز، تعمیرات پیشگیرانه برای جلوگیری از قطع گاز در فصل سرما میباشد. امیدواریم با مدیریت مصرف مشکلی نداشته باشیم.

✅ مجری:
وضعیت قراردادها با پیمانکاران چطور است؟ قراردادها با چه منطقی نوشته میشود؟ طرف قرارداد اداره گاز لاهیجان است یا استان؟

❇️ حیدری نژاد:
تمام قرادادهایی که در اداره گاز لاهیجان داریم شامل قراردادهای تامین نیروی انسانی، خدماتی، فنی، تعمیراتی، توسعه شبکه و انشعاب و غیره در قالب سه نوع قرارداد جز، متوسط و کل بر اساس مقررات و نظم خاصی از طریق امور قراردادهای شرکت گاز استان گیلان تهیه، تنظیم و اقدام می گردد که تابع مقررات وزارت نفت و سازمان مدیریت برنامه ریزی کشور میباشد. قوانین وزارت نفت دارای مقررات و نظارت سختی است. نیروهای انسانی ما نیز بصورت نیروی های رسمی، قرارداد مستقیم و پیمانهای حجمی و پیمانکاری مشغول انجام وظیفه هستند.

✅ مجری:
ببینیم دکتر سیاسی هست؟

❇️ حیدری نژاد:
من یک مدیر اجرایی هستم.

✅ مجری:
شما عضو هیات نظارت بر انتخابات چهارمین دوره شوراهای شهرستان سیاهکل بودید؟

❇️ حیدری نژاد:
همه ما به نوعی در حد و اندازه خودمان برای اینکه یک رای داشته باشیم سیاسی هستیم اما سمت سیاسی خیر

✅ مجری:
عواض گازبها برای چیست؟ چرا نرخ گازبهاء ۸ ماهه اول سال تقریبا ثابت و ۴ ماهه بعد پلکانی است؟

❇️ حیدری نژاد:
عوارض گازبهاء در بودجه و قانون دیده شده است. ۱۰ درصد هزینه مصرف گازبهاء با عنوان عوارض گازرسانی برای نگهداری از تجهیزات گازرسانی و توسعه میدان هایی مانند فازهای پارس جنوبی و تاسیسات پالایشگاهی و گازرسانی به روستا هایی که فاقد گاز هستند محاسبه می گردد.
همانطوری که ما نیز در ۲۰ تیر ۱۳۹۴ پروژه های بند ق را آغاز کردیم و توانستیم از محل این بودجه ها طی مدت ۱۸ ماه ۹۰ روستا را گازدار و لاهیجان را با ۱۸۰ روستای گازدار بعنوان شهرستان سبز بهره مند از نعمت گاز طبیعی معرفی نمائیم.

در خصوص محاسبه پلکانی نیز، در فصل زمستان بدلیل افزایش مصرف، بمنظور مدیریت مصرف توسط مشترکین، محدودیت و تشویقی در محاسبه اعمال شده است.

✅ مجری:
جریان گاز ورزشگاه ۴۰۰۰ نفری شهدا چرا قطع است؟

❇️ حیدری نژاد:
جریان گاز ورزشگاه بدلیل بدهی گاز مصرفی قطع نمی باشد.
اداره تربیت بدنی سال ۹۴ طی یک قرارداد ۵۰ میلیون تومانی ایستگاه تقلیل فشار با ظرفیت ۴۰۰ متر مکعبی در این ورزشگاه احداث نمود. اما بابت این قرارداد مبلغ ۱۰ میلیون تومان پرداخت نموده و ۴۰ میلیون تومان از آن زمان تاکنون به پیمانکار بدهکار میباشد.
حدوداً ۵ تا ۶ ماه قبل قطعه ای به اسم رگلاتور در این ایستگاه خراب شد. بدیهی است پیمانکار علاوه بر هزینه تعمیرات، بدهی گذشته خود را نیز مطالبه نموده است، که البته این مطالب ارتباطی با اداره گاز ندارد.
اما با توجه به برگزاری مراسم ۶۵۰ شهید بزرگوار لاهیجان، چند روز قبل جلسه ای در محل اداره گاز به همراه پیمانکار مربوطه و آقای شاه محمدی رئیس جدید تربیت بدنی برگزار نمودیم که مشکل حل شده و چند روز قبل جریان گاز وصل شده و هم اکنون ورزشگاه گازدار است.✅مجری:
علت قطع شدن جریان گاز مشترکین بدهکار، علیرغم پرداخت قبوض در دفاتر پیشخوان دولت چیست؟

❇️ حیدری نژاد:
متاسفانه بعضی دستگاههای پز بانکی موجود در دفاتر پیشخوان بجای اینکه مستقیم به درگاه دولت متصل باشند به حساب شخصی مالکین دفاتر متصل میباشند. مجوز این دفاتر از طریق ما صادر نمیشود ما میتوانیم کد کاربری این دفاتر را فقط برای مشترکین گاز ببندیم اما عملکرد آنها را متولیان دیگری نظارت می کنند.

✅مجری:
علت کنتورنویسی با عدد فرضی در زمان نبود صاحبخانه چیست؟

❇️ حیدری نژاد:‌
اشتباه توسط کنتورخوان سهوی میباشد اما پیشنهاد ما این است که مشترکین از طریق
?سامانه تلفنی ۳۴۱۵
?سامانه پیامکی ۳۰۰۰۰۱۹۴
?سایت شرکت گاز گیلان
?و اپلیکیشن
نسبت به دریافت قبوض و پرداخت آن اقدام نمایند.
گاز استان گیلان دومین استانی است که خدمات کنتور خوانی را آنلاین نموده است. ما همواره اولین ها بوده ایم.

✅مجری:  
چرا اجازه نمیدهید مدارس لوله کشی و بخاری گازی وصل نمایند؟

❇️ حیدری نژاد:
بعد از حادثه سال ۹۱ برای بچه های مدرسه شین آباد، وزارت نفت و آموزش پرورش راهکار و مقرراتی ارائه دادند که در اماکن عمومی مانند مدارس، مساجد و ...  بمنظور ایمنی بیشتر از بخاری گازی استفاده نشود بلکه از سیستم گرمایش مانند پکیج استفاده نماید. در این راستا وظیفه نظارت و تائید سیستم لوله کشی نیز به سازمان نظام مهندسی واگذار شده است.

✅مجری:  
شایعاتی پیرامون کاندیداتوری شما برای مجلس مطرح است صحت دارد؟

❇️ حیدری نژاد:
گمان میکردم به عنوان یک مدیر اجرایی در این جلسه آمده ام. البته ما از این جلسات حمایت میکنیم.
مردم ما به دلیل دغدغه هایی که دارند بیشتر سیاسی هستند. یا فرهنگ جامعه همه ما را درگیر مسائل سیاسی مینماید. یا اینکه ما اشتباه میکنیم و هر فعالیتی را سیاسی میبینیم. اینها سبب شده این شایعات در سطح جامعه مطرح شود. مردم، دوستان، دلسوزان، احزاب و ... به من لطف دارند. شاید برای کاندیداتوری به شخص شما هم پیشنهاد نمایند.
اما من معتقد هستم الان نه وقت انتخابات هست و نه باید صحبتش مطرح بشود. این چند کلمه را به این جهت که بی احترامی به جلسه نشود پاسخ میدهم. وظیفه ما این است که به هر مسئولی که الان هست کمک کنیم. الان ما نماینده داریم. دکتر نیکفر نماینده ما هستند وظیفه ما این هست به ایشان کمک کنیم. کمک هم میکنیم  فکر کنم خودشان هم بتوانند شهادت بدهند تا امروز هر موردی از ما کمک خواستند، ما کمک کردیم. نمونه عرض میکنم، آقای نیکفر دغدغه تزریق جریان گاز بیمارستان پیروز را داشتند که همه بچه های ما که الان اینجا هم حضور دارند، آخرین روزهای سال گذشته، فردای شب چهارشنبه سوری هماهنگ کردیم و بیمارستان پیروز را گازدار کردیم. من فکر میکنم الان وارد بحث انتخابات شدن صحیح نباشد. در فرمایش مقام معظم رهبری هم هست. اگر یادتان باشد سال گذشته بعضی ها برای انتخابات ریاست جمهوری خیلی زود وارد شدند و رهبری تذکر دادند که الان وقت انتخابات نیست. ما هم باید همین رویه را پیش بگیریم. وظیفه نماینده و مجلس قانونگذاری و نظارت است. به نظر بنده فردی که در این زمان وارد بحث انتخابات شده و جلسات برگزار مینماید قانون را زیر پا گذاشته است.

✅ مجری:
یعنی اینکه به فکرش هستید ولی الان نه، همان زمان اتفاق می افتد؟

❇️ حیدری نژاد:
من میگویم هیچ کار انتخاباتی و هیچ جلسه انتخاباتی، نه برای خودم، نه برای فرد دیگری در این زمان بصلاح نمیدانم و به افرادی که کاندیدا هستند پیشنهاد میکنم این کار را نکنند.

✅مجری:  
علت عکس با مهندس ندیمی چیست؟

❇️ حیدری نژاد:
برای دعوت مردم به حضور فعال در انتخابات. بنده هیچ تخلف قانونی از این بابت نداشتم. به نظرم ما مدیران اجرایی میتوانیم مردم را برای حضور گسترده در انتخابات تشویق نمائیم. اگر ما در انتخابات ورود نداشته باشیم و مردم را به حضور در انتخابات دعوت نکنیم آن بحث شور و شعور انتخاباتی اتفاق نخواهد افتاد.
بنده در آن زمان کار انتخاباتی نکردم یک هفته مرخصی گرفتم و خودرو دولتی را اداره پارک کردم تا شائبه سوء استفاده از وقت و امکانات اداری پیش نیاید.
کما اینکه نه در هیئت نظارت و نه در هیئت اجرایی گزارش تخلفی نداشتیم. یکی از چیزهایی که برای بنده مهم هست و رعایت میکنم حق الناس و بیت المال هست.

❇️ حیدری نژاد:
به نظر شما تخلفی انجام شده است؟

✅ مجری:
خیر، از لحاظ قانون و مقررات هیچ تخلفی انجام نشده است.
✅ مجری:
آیا خودروی پارک شده با نمره دولتی برای شماست؟

❇️ حیدری نژاد:
من یک مدیر دولتی آنکال در ۲۴ ساعت هستم و برگه ماموریت ۲۴ ساعته برای تردد در تمام استان گیلان دارم. موبایل بنده هم بصورت ۲۴ ساعت روشن میباشد. علت هم این است که اگر الان اتفاقی یا حادثه ای بیافتد بتوانیم حضور داشته باشم و یا حتی اگر در آستارا نیز به حضور ما نیاز باشد حضور داشته باشیم. با توجه به اینکه کار من فنی و خدماتی هست. البته راحت تر هستیم اگر کار ما تا ساعت ۴ عصر باشد و بعدش هم بتوانیم موبایل را خاموش کنیم.

بدلیل اهمیت کار فنی و نوع کار خدمات رسانی و نیز حجم زیاد کار اداره گاز لاهیجان ما تا دیروقت و گاها حتی تا ۱۱ شب در اداره یا پروژه ها مشغول انجام وظیفه هستیم. نه تنها اینجانب بلکه همکاران من نیز یاعلی گفتند و انجام وظیفه میکنند شاید یک علت موفقیت اداره گاز لاهیجان همین میباشد.

اگر میبنیم یک جایی، یک فردی، یک مسئولی، یک مدیری، وظیفه اش را صحیح انجام میدهد، جهادی کار میکند و از جان خودش مایه میگذارد، کاری نکنیم دل زده شود و کنار بکشد.
عزیزان بزرگواری سراغ داریم که بخاطر همین مسائل و شایعات خانه نشین شده اند. اصولا اداره گاز چون موفق بوده شایعات و حاشیه نیز برای آن زیاد است. ای کاش فرهنگی حاکم شود که اگر در باغی گلی بلندتر از بقیه گلها دیدم تلاش کنیم گلهای کوتاهتر را پرورش دهیم تا رشد کنند و بلند شوند نه آنکه آن گل بلندتر را قیچی کنیم...!

✅مجری:
چندی قبل کانالی در مورد قطع گاز خبری نوشته و اداره گاز بیانیه محکمی علیه آن صادر کرد علت چی بود؟

❇️ حیدری نژاد:
اداره گاز لاهیجان هیچ بیانه ای صادر نکرده است.
به علت رانش و ریزش ساختمان چند طبقه در مجاورت رودخانه در کوچه پزشکی قانونی، تیم عملیاتی تعمیرات اداره گاز وارد عمل شده و به سرعت نسبت به ایمن سازی و قطع جریان گاز منطقه و متعاقب آن نسبت به تعمیرات و وصل جریان گاز مشترکین اقدام نمود. بدیهی است حادثه رانش قابل پیش بینی نبوده و اطلاع رسانی قبل از آن نیز امکان پذیر نیست. ضمن اینکه اداره گاز از معدود اداراتی میباشد که اطلاع رسانی مناسبی انجام میدهد.


✅ مجری:
نظر شما در مورد صدای پخش شده در رادیو گیلان چیست؟

❇️ حیدری نژاد:
معتقدم ما نباید به مطالب کانال معاندی که بر علیه مسئولین نظام مطلب میزند استناد کنیم.
اگر فردی از این باب مدعی ست تشریف بیاورد بنده دفاع کنم.

✅ مجری:
چه مشوقی باعث شد آقای رضا حیدری نژاد در این جلسه حضور پیدا کند؟

❇️ حیدری نژاد:
برای پاسخگویی به مردم، خودم را موظف میدانم.


✅ مجری:
اینجا یک قول بدهید که به آن عمل کنید؟

❇️ حیدری نژاد:
اگر بخشداریها و دهیاریهای محترم برای رفع مشکل همکاری نمایند، از ۲۰۰ خانوار باقیمانده بدون گاز، که تا ۳۰ خانوار نیز هم اکنون مشکلشان حل شده است، الباقی طی مدت ۶ ماه میتوانند گازدار شوند.


خواندن 73 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 13 تیر 1398 ساعت 10:34
برای ارسال نظر وارد سایت شوید